Co to jest przerost prostaty?

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) to niewielki gruczoł znajdujący się tuż pod pęcherzem moczowym. Przez środek prostaty przebiega cewka moczowa. W przypadku przerostu tego gruczołu, pojawiają się nieprzyjemne objawy.

Według statystyk, przerost prostaty to przypadłość z którą boryka się około 60% mężczyzn po 60. roku życia oraz 80 % mężczyzn po 80. roku życia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadek poziomu androgenów.
Co to jest prostata?

Gruczoł krokowy ma masę około 20 gram. Osiąga wysokość 25 mm i długość 35 mm. Funkcją prostaty jest produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład nasienia. Stanowi ono materiał energetyczny dla plemników – pobudzając ich ruchliwość. Owa substancja odpowiedzialna jest również za prawidłowe pH nasienia.

Objawy przerostu gruczołu krokowego

Objawy przerostu prostaty to przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu, a mianowicie:

  • opóźnione oddawanie moczu
  • spowolniony strumień moczu
  • uczucie nieopróżnionego pęcherza
  • konieczność częstszego oddawania moczu
  • natychmiastowa konieczność oddawania moczu
  • nykturia (oddawanie moczu w porze nocnej)

Występowanie takich objawów to sygnał do rozpoczęcia leczenia przerostu prostaty.

W przypadku wystąpienia takich objawów jak zatrzymanie moczu, zawroty głowy czy nudności, należy podjąć natychmiastową interwencję. Istniej bowiem ryzyko, że dojdzie do zaciśnięcia cewki i zatrucia organizmu. Wówczas niezbędna jest realizacja zabiegu chirurgicznego.

Jak leczyć przerost prostaty?

Leczenie prostaty możliwe jest przy wykorzystaniu leków ziołowych oraz syntetycznych. W zaawansowanych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna (usunięcie przerośniętej tkanki, rozszerzenie cewki).

W naszym serwisie znajduje się ranking najskuteczniejszych leków na prostatę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*