Przerost prostaty – leczenie

Łagodny przerost prostaty (gruczolak stercza) to dolegliwość, która zwykle jest rezultatem starzenia się i zmian hormonalnych zachodzących w organizmie mężczyzny. Leczenie przerostu prostaty jest absolutnie konieczne, w przeciwnym wypadku może dojść do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

W obecnych czasach, medycyna oferuje rozwiązania, które pozwalają na szybkie i łatwe wyeliminowanie problemu. Niezwykle istotne jest jednak to, aby podjąć interwencję możliwie jak najszybciej. Od razu po wystąpieniu pierwszych objawów dolegliwości prostaty należy zgłosić się do urologa celem przeprowadzania koniecznych badań (badanie per rectum, USG, badanie PSA).

Leczenie przerostu prostaty – metody

Istnieje kilka sposobów na wyeliminowanie tej dolegliwości. Zdecydowanie najczęściej sięgamy po rozwiązania nieinwazyjne, tudzież kurację lekami ziołowymi i naturalnymi suplementami diety. To sposób, który okazuje się skuteczny we lwiej części przypadków.

Kompozycja takich składników jak palma sabałowa, pokrzywa, wierzbownica drobnokwiatowa i wielu innych, skutkuje:

  • zahamowaniem rozrostu prostaty
  • działaniem przeciwzapalnym
  • poprawieniem przepływu moczu
  • działaniem moczopędnym

Tego typu specyfiki nie powodują osłabienia libido. Liczne badania nie wykazały reakcji niepożądanych. Jedynym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składnik danego preparatu. W naszym portalu przygotowaliśmy zestawienie najskuteczniejszych leków na prostatę.

Innym rozwiązaniem jest kuracja o charakterze hormonalnym (niezbędna jest recepta) . Środki tego typu pozwalają zahamować rozwój prostaty oraz zmniejszyć jej objętość. Niestety, te rozwiązanie negatywnie odbija się na sprawności seksualnej: obniża libido oraz powoduje problemy z erekcją.

Zdecydowanie najbardziej inwazyjną metodą jest operacyjne leczenie przerostu gruczołu prostaty. Te rozwiązanie jest ostatecznością (w przypadku gdy zawodzą naturalne preparaty i leki hormonalne). Do najczęściej stosowanych metod zabiegowego leczenia przerostu gruczołu krokowego zaliczamy:

  • przezcewkowa elektryczna resekcja (TURP)
  • przezcewkowa termoterapia mikrofalowa stercza
  • alkoholizacja stercza
  • laserowa i ultradźwiękowa redukcja tkanek stercza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*